ПАМ’ЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ
Головний спосіб оповіщення населення про дії при виникненні надзвичайних ситуацій – це передача повідомлення по мережі проводового мовлення (через квартирні і зовнішні гучномовці), а також через мережі радіомовних станцій і телебачення, пересувні автомобілі, оснащені гучномовцями.
Для залучення уваги населення в екстремальних випадках перед передачею інформації включаються сирени та інші сигнальні засоби. Сирена і переривчасті гудки інших сигнальних засобів означають сигнал цивільного захисту – «Увага всім». Почувши такий сигнал, негайно увімкніть радіоприймач або телевізор ( канали «Перший», «1+1») і слухайте повідомлення центральних і місцевих органів виконавчої влади та їх структурних підрозділів з питань надзвичайних ситуацій. Після подачі звукових сигналів (сирени, гудки, і т.д.) передається мовна інформація про надзвичайну ситуацію.
Вислухавши повідомлення, кожен громадянин повинен діяти без паніки і метушні у відповідності з отриманими вказівками. Повідомлення включає в себе: інформацію про надзвичайну ситуацію, місце і час її виникнення, територію (масиви, вулиці, будинки і т.д.), яка потрапляє в зони ураження, порядок дій при надзвичайних ситуаціях , іншу інформацію. Кожен громадянин, який знаходиться на роботі, повинен виконувати всі розпорядження керівника цивільного захисту суб’єкта господарської діяльності відповідно до плану цивільного захисту, а також бере участь у проведенні аварійно – рятувальних робіт у складі формувань або за вказівками органів управління цивільного захисту.
Якщо громадянин знаходиться вдома при виникненні надзвичайних ситуацій, він повинен:
- тримати вдома постійно включеними радіоприймач і телевізор для того, щоб слухати розпорядження і вказівки центральних і місцевих органів виконавчої влади та їх структурних підрозділів з питань надзвичайних ситуацій;
- повідомити про отриману інформацію сусідам;
- постійно тримати при собі засоби індивідуального захисту, а також медичну аптечку, документи (паспорт, військовий квиток, документи про освіту, свідоцтво про народження дітей, пенсійне посвідчення, трудову книжку і т.д.), гроші, засоби зв’язку, предмети особистої гігієни, запас їжі і води;
- провести в квартирі (будинку)протипожежні профілактичні заходи (вимкнути газ, водопостачання, електропостачання тощо), закрити вікна, ущільнити їх;
- знати місце найближчого притулку (підвальне приміщення і т.п.), де можна сховатися.
Якщо сигнал тривоги застав в транспорті або громадському місці (магазині, на ринку тощо), потрібно уважно і спокійно вислухати повідомлення ,визначитися, де поблизу знаходяться укриття, і якнайшвидше добратися і укритися в ньому, а якщо є час, якомога швидше дістатися будинку і діяти відповідно до отриманих вказівок.
До відома громадян!
У зв'язку з близькістю Запорізької області до зони проведення АТО кожному громадянину необхідно знати про правила поведінки на випадок виникнення надзвичайної ситуації, а також про порядок пристосування під тимчасові укриття будівель і споруд.
Під тимчасові укриття для населення можуть бути пристосовані:
підвали та підпілля в житлових будинках, промислових, допоміжних і адміністративно-побутових будинках;
заглиблені споруди, що стоять окремо, призначені для виробничих, складських і побутових потреб: поглиблені гаражі, овочесховища, погреби, склади та інше;
окремі приміщення на перших і других поверхах в кам'яних (бетонних) будівлях, що мають мінімальну кількість зовнішніх відкритих стін, особливо без віконних та інших прорізів.
Найпростіші укриття приводяться в готовність у терміни, що не перевищують 12 годин.
Пристосування підвалу під укриття:
У підвалах вікна повинні бути закладені кам'яною кладкою або грунтом, обладнані вентиляція, місця для розміщення людей, протипиловий фільтр з тканини. Також обов'язково має бути ємність з водою.
Заглиблені та наземні приміщення, які можуть бути пристосовані під укриття, повинні відповідати наступним основним вимогам:
- мати товсті стіни і перекриття;
- допускати можливість потовщення або посилення захисних конструкцій;
- мати площу для розміщення людей, вільну від устаткування.
В якості укриттів можуть використовуватися льохи з вертикальним або похилим входом, але слід враховувати фактори безпеки.
Непридатні для пристосування під укриття підвальні приміщення, які періодично затоплюються ґрунтовими водами, можуть бути затоплені при руйнуванні близько розташованих резервуарів з водою, шкідливими рідинами або заповнені газами.
Для пристосування заглиблених і наземних приміщень необхідно виконати наступні роботи:
- закрити непотрібні отвори і відводи у зовнішніх огороджувальних конструкціях;
- підготувати наявне вентиляційне, санітарно-технічне та побутове обладнання, яке забезпечить нормальні умови перебування людей;
- посилити огороджувальні конструкції і герметизацію дверей, засипати перекриття ґрунтом, піском або каменем.
Укриття повинні бути обладнані санвузлами за тонкою перегородкою або ширмою. У разі відсутності санвузли встановлюють виносні ємності з герметичними кришками.
Для закладки непотрібних отворів застосовується цегла, її можна укладати насухо або на глиняному розчині. Цементний розчин застосовувати не обов'язково. Ще надійніше встановити з зовнішньої і внутрішньої сторін щити з товстих дощок (брусів або колод) і засипати пазухи між ними ґрунтом. Така конструкція краще захистить від ударної хвилі. Отвори пристосованих під укриття приміщень можна закладати мішками з землею (піском).
В наземних приміщеннях для забезпечення провітрювання віконні отвори закладають не на всю висоту, а залишають зверху щілину розміром до 0,3 м.
У підвальних приміщеннях, віконні та технологічні отвори потрібно закладати повністю, а приямки і відкриті зовнішні стіни, що виступають над поверхнею землі, засипати ґрунтом. Це набагато підвищує захисні властивості укриттів.
Стіни можна посилити мішками з ґрунтом.
Перекриття підвальних приміщень можна посилити установкою підпірних рам у вигляді прогонів і стійок в середині перекриття.
Вентиляція укриттів повинна бути обов'язково припливно-витяжною. |